İnstagram Kaç GB İnternet Harcar?

İnstagram Kaç GB İnternet Harcar?

İnstagram kaç GB internet harcar? Sorusu tüm instagram kullanıcıları tarafından merak edilen bir konudur. İnstagram internet kullanımı konusunda son derece fazla internete ihtiyaç duyan bir uygulamadır. Uygulamanın içinde var olan bazı etkenlerden dolayı internet tüketimi oldukça yüksektir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi İntagram’ın kullanım amacı olan video ve fotoğraf paylaşımlarının yapılmasıdır. Özellikle video içerikleri konusunda geniş bir internet kullanımın oluşabilmesi mümkündür.

İnstagram kullanımı konusunda bilineceği üzere birçok alan bulunmaktadır. Bu durum genel anlamıyla uygulama kapsamında şunlardır;

 • Hikâye ekleme ve izleme
 • Fotoğraf paylaşma ve fotoğraf görme
 • Dm aracılığıyla mesajlaşma
 • Yorum yapma ve beğeni gönderme
 • Video içerik yükleme ve izleme
 • Profil takibi yapma
 • İnstagram uygulaması içerisinde özgür hareketlilik
 • Reklamların takip edilmesi

Gibi adı geçen işlemlerin yapılabilmesine izin verilmesi anlamına gelmektedir. Şüphesiz uygulama kapsamında yapılan tüm bu işlemler için tüketilen internet miktarı birbirinden farklılık göstermektedir.

 

İnstagram Veri Kullanımı Ne Kadardır?

İnstagram veri kullanımı ne kadardır? Sorusuna verilebilecek olası yanıt uygulama üzerinde yapılan eylemlere göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla sırandan bir İnstagram kullanıcısı için ortalama bir veri kullanımı belirlemek güç olmakla birlikte, uygulamayı en işlevsel olarak kullanan birinin aylık ortalama 5 ile 10 GB arasında internet kullanımı gerçekleştirdiğini söylemek mümkündür.

İnstagram Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

İnstagram veri kullanımı nasıl azaltılır? Birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi İnstagram’da da veri kullanımını azaltmanın bazı püf noktaları bulunmaktadır. İnstagram veri kullanımı azaltma yolları arasında sıralanabilecek olan yöntemler şöyledir:

 • Uygulamanın ayarlar bölümünde bulunan veri tasarrufunu etkinleştirmek
 • Daha az kullan seçeneğini aktif hale getirmek
 • Operatörler tarafından sınırsız sosyal medya seçenekleri kullanmak
 • Ayrıca sahip olunan cihazın veri tasarruf modunu da açmak

Bunlara hususlara dikkat edilmesi durumunda instagram internet tasarrufu etkili bir şekilde sağlanabilmektedir.

İnstagram Hikayeleri Ne Kadar İnternet Harcar?

İnstagram hikayeleri ne kadar internet harcar? Yapılan istatistiksel çalışmalara göre İnstagram hikayeleri bölümüne yüklenen bir video yaklaşık olarak 10 ya da 15 MB aralığında bir internet tüketimi oluşturmaktadır. Uygulama üzerinden bir video ya da hikâye izlenmesi durumunda 1 dakika da yaklaşık olarak 30 MB civarında internet harcanmaktadır. Bu da genel olarak 1 saatlik videoda 180 MB internetin tüketilmesi demektir.

İnstagram’da Fotoğraf Görüntülemek Ne Kadar İnternet Harcar?

İnstagram’da fotoğraf görüntülemek ne kadar internet harcar? Uygulamanın en az internet harcamasına neden olan işlemlerinden biri fotoğraf görüntülemektir. Bu kapsamda İnstagram üzerinde bir fotoğraf görüntülemek adına harcanan internet ortalama olarak 25 KB düzeyinde belirlenmiştir. Bu da 40 fotoğraf görüntülenmesi durumunda 1 MB internet harcamasının yapılacağı anlamına gelmektedir.

İnstagram Fotoğraf Yüklemek Ne Kadar İnternet Harcar?

İnstagram fotoğraf yüklemek ne kadar internet harcar? Uygulamada fotoğraf yüklemek ise görüntülemeye oranla çok daha fazla internet tüketimine yol açmaktadır. Dolayısıyla İnstagram aracılığıyla bir fotoğraf paylaşımı yapılması yaklaşık olarak 2-4 MB aralığında internet tüketimine sebep olmaktadır.

Sosyal medya platformlarında çeşitlilik arttıkça bu uygulamaların kullanıcıları için uygulamaların internet tüketimleri ve mobil veri analizleri de büyük önem içerir. Bu bağlamda özellikle İnstagram kullanan internet kullanıcıları için İnstagram 1 saatte kaç mb internet gider? Sorusu gibi sorular çok sık sorulmaktadır.

İnstagram ne kadar internet harcar? Merak edenler için uygulamadan bazı veriler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Uygulamada 40’tan daha fazla resim görüntülemek yaklaşık olarak 1 MB internet tüketimine sebep olamaktadır.
 • Uygulamaya yüklenen her bir fotoğrafta yaklaşık olarak 2 - 4 MB arasında bir internet kullanımı gerçekleşmektedir.
 • Hikayeler bölümüne yüklenen standart bir video yaklaşık olarak 10 ile 15 MB internet kullanımına neden olur.
 • Boomerang paylaşımı yapmak ise 4 ile 10 MB internet tüketilmesi anlamına gelmektedir.

İnstagram'da fotoğraflarınızın beğeni sayısını takipmarket.com ile arttırabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için; İnstagram beğeni satın al sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Instagram Servisleri: İncelemek için buraya tıklayın.

 

TakipMarket Tarafından 02.09.2023 Tarihinde Güncellendi.

Ucuz Takipçi Satın Al - Instagram Takipçi Satın Al

 

3 Dakika Önce